Olympus ile Hindistan – Yeni Delhi

Yıllardır fotoğraf gönüllülerinin başta gelen rotalarının başında Hindistan gelir. Özellikle Rajastan bölgesinden Jaipur, Udaipur, Pushkar, Jaiselmer gibi şehirler ve Varanasi gibi ilginç bölgeler fotoğraf konularında ilk sıraları alır. Ancak tüm bu yolculukların başlangıç noktası olan Hindistan’ın başkenti Delhi fotografik olarak en az değerlendirilen noktadır. Bu nedenle bu yazımızda Delhi’nin fotoğraf noktaları ve çekilebilecek konularını inceleyeceğiz.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Elbette fotoğraf açısından oldukça zengin olan bu şehri tek bir yazıda tamamlamak haksızlık olacağından 2 farklı yazıda incelemeye çalışacağım. Bu amaçla geziler sırasında da görebileceğiniz üzere Eski ve Yeni Delhi olarak 2 ayrı bölgesi olan şehri bu mantıkta inceleyebiliriz.

Yolculuk hazırlığı

Fotoğraf Makinesi: Tüm fotoğraf yolculuklarında olduğu gibi yurtdışı fotoğraf yolculuklarında da biri yedek olmak üzere 2 fotoğraf makinesinin yanınızda bulunmasını öneriyorum. Ben genelde yolculuklarımda Olympus OMD EM1 Mark2 ve OMD EM1 gövdeleri yanımda taşıyorum. Böylece tüm objektifleri farklı makinelerde kullanma şansım oluyor. 

Objektif: Bu yolculukta mimari dış ve iç mekân çekimlerinin yanı sıra bol miktarda insan-portre çekimleri yapılacağını göz önüne alırsak geniş açı ve tele objektiflerin kullanılacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle Olympus 7-14 mm f2,8 Pro Lens ve 40-150 mm f2,8 Pro Lens iyi çözümler olacaktır. Son dönemlerde kullandığım 12-100 mm f4 Pro Lens de hemen her fotoğraf konusunda yardımcı olan bir objektiftir.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Genellikle hayatın içinde çekimler yapacağımız için tripod kullanmak ya da farklı filtrelerle fotoğraf çalışması yapma şansı fazla bulamıyoruz. Bu nedenle tripod ya da ND (yoğunluk) filtre gibi yardımcı araçlara çok ihtiyaç olmayacaktır. Ancak fotoğraf makinemizin bize sağlayacağı uzun pozlama, siyah beyaz çekim gibi farklı teknikleri sık sık kullanıyoruz.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Çekimler – Yeni Delhi

Delhi aynı alanda üst üste 9 kez kurulan bir şehir. Eski çağlardan günümüze farklı yönetimler altında tekrar tekrar kurulan şehirin günümüzde yeni ve Eski Delhi olmak üzere 2 bölümü bulunuyor. Yeni Delhi özellikle İngiliz sömürgesi döneminde yapılan binalardan ve oluşturulan caddelerden oluşan bölümdür. 

Bu bölümün önemli yapıları Parlamento Binası ve Hindistan Kapısı’nın (India Gate) bulunduğu bölgedir. Bu bölgeler özellikle yerli turistlerin ziyaretleriyle genelde kalabalık olan bir alandır. Bu nedenle hem yapıyı hem de çevreyi göstermek için geniş açı objektif kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Parlamento Binasının çevresi ise daha sakin ve boş bir alandır. Burada ise çevreden geçen, etrafı dolaşan kişilerle oluşturulacak kadrajlar etkili olabilecektir. Bu amaçla normal ve üzerinde odak uzaklığında objektiflerle çalışmak daha iyi sonuç almayı sağlayacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

India Gate (Hindistan Kapısı) çevresindeki görevliler de üniformaları ve sert duruşlarıyla fotoğraf konusu olabilecek şanslar verirler. Ancak çevrenin kalabalığı sebebiyle sınırlı alan derinliği kullanmak daha sade ve temiz kadrajlar oluşturmak için daha doğru bir tercihtir.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Hindistan’ın pek çok şehrinde göreceğiniz sokak satıcıları Delhi’de de sık sık karşınıza çıkacaktır. Özellikle India Gate çevresinde gezenlere yiyecek-içecek satan birçok Hintli göreceksiniz. Çevreden, arka plandan ayıklayarak, satılan ürünü ve satıcıyı ön plana çıkaracak teknik ve biçim tercihlerini yaparak gerçekleştireceğiniz çekimler etkili fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi
Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Yine Hindistan’da sıklıkla karşılaşılan konulardan biri de yılan oynatıcılarıdır. Küçük bir örtü, küçük bir sepet içindeki yılanlarıyla buldukları bir köşede maharetlerini sergileyen Hintliler aldıkları bahşişlerle geçimlerini bu yolla kazanmaya çalışırlar. Bu nedenle de genellikle çevreleri çekeceğiniz fotoğraflar için çok uygun olmayabilir. Bu durumda yapılacak en iyi yöntemlerden biri detay fotoğraflar çalışmaktır. Bu amaçla tele objektif ile yakın çekimler yapmak ve açık diyafram kullanarak sınırlı alan derinliği ile fotoğrafı sadeleştirmek doğru bir yöntem olacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Çekimler – Sikh Tapınakları

Hindistan, dünyanın en büyük demokrasilerinden biri kabul edilir. Bunun sebebi farklı inançtan, ırktan ve görüşten insanın bir arada yaşamasıdır. Ayrıca dünyadaki inançlardan Hinduizm, Budizm, Sikhizim, Jainizim gibi dinlerin de yoğun nüfusa dağıldığı bir karma dünyadır. Bu inançların tapınakları fotoğrafçılar için sıkı fotoğraf çalışılacak yerlerdir. Delhi’de bulunan Sikh tapınakları da özellikle hem mekân hem de portre fotoğrafları için en fotografik noktalardır. 

İç mekân çekimler; Sikh tapınaklarının içi oldukça aydınlık, ışıklar, mermerler ve parlak yüzeylerle “şıkır şıkır” alanlardır. Mekanları tüm özellikleriyle gösterebilmek için geniş açı objektif kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır. Ayrıca mekânın genel görüntüsü için üst katlara çıkarak aşağı doğru bakmak da mekânı olduğundan daha geniş gösterecektir. İç mekânda kullanılan farklı ışık kaynakları sebebiyle özellikle JPEG formatta çekim yapan fotoğraf gönüllülerinin Beyaz Ayarı (White Balance) konusunda da karar vermesi gerekecektir. Ortam ışığını kullanmak için Beyaz Ayarını GÜNIŞIĞI olarak seçmek farklı ışık kaynaklarının renk etkilerini kaydetme şansı verecektir.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Dış çekimler; Özellikle büyük Sikh tapınaklarında bazı fiziki ve mimari özellikler olur. Bunlardan en önemlisi tapınağın ana yapısının hemen dışında yer alan büyük havuz ve havuzu çevreleyen revaklı avludur. Bu revaklar arasında dinlenen Sikhler ve tapınak muhafızları oldukça güçlü portreler çekmeye imkân verirler. Revaklar arasında oluşan ışık-gölge ve dikey sütunların oluşturduğu ritim, bu ritimler arasında ve önündeki insanlar ilgi merkezi olacak portrelerdir.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi
Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Renkli kıyafetleri ve uzun sakallarıyla oldukça güçlü portre fotoğraflarına imkân veren Sikhlerin temiz bir fonda çekilecek fotoğrafları ilgi çekici olacaktır. Yüz hatlarını toparlamak ve arka planın fluluğunu sağlamak için tele objektif kullanımı önemlidir. Bununla birlikte tercih edilecek açık diyafram değerleri de sınırlı alan derinliğini destekleyecektir. Arka planda yer alacak tapınak detayı öndeki portreyi destekleyen bir görsel öğe olacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Sınırlı alan derinliği kullanımı için tele objektif ve açık diyafram gerekli teknik tercihlerdir. Ancak bu sınırlı alan derinliğinin fotoğrafın hangi bölümünde kullanılacağı da netlik yapılacak noktayla seçilir. Örnek fotoğraflarda olduğu gibi netliği yaptığınız kişiyi net diğer kişiyi flu tutarak ilgiyi farklı kişiye yönlendirebiliriz.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi
Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Gurudwara Bagla Sahib gibi büyük Sikh Tapınaklarında, büyük havuz ve avlunun yanı sıra bir de büyük mutfak bulunur. Bu mutfakta pişecek yemeklerin malzemeleri bağışlarla toplanır, herkes gönüllü olarak mutfakta çalışır, gün boyunca 3 öğün ücretsiz yemek servisi yapılır. Bu mutfakta yemek-ekmek yapımı, yemek dağıtımı gibi konular etkili fotoğraflar çekmeyi sağlayacak konulardır. İç mekân ve az ışıklı bir ortam olduğu için yüksek ISO değerlerini tercih etmek doğru bir adım olacaktır. Aynı zamanda yine JPEG kullananlar için Beyaz Ayarı dikkat edilecek bir başka konudur.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Özellikle akşamüstü tapınak çevresindeki ışıkların yanmasıyla atmosfer çok değişir. Büyük havuzda yıkanan Sikhlerle birlikte çevreyi de dahil ederek etkili sonuçlar almak mümkündür. Işığın az olması ve hareketli bir konu fotoğraflanacağı için yine yüksek ISO değerleriyle çalışmak gerekmektedir. Birçok fotoğraf konusunda olduğu gibi bu fotoğraflarda da eksi pozlama müdahalesi tonların daha doğru oluşmasını da sağlayacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Çekimler – Farklı Tapınaklar

Delhi’de farklı inançların farklı tapınakları bulunur. Bunlardan bazıları renkleri ve mimari özellikleriyle dikkat çeker. Açılışı Gandhi tarafından yapılan ve tüm kastlardan insanların girmesi koşuluyla destek verdiği Lakshmi Narayan (Birla) Tapınağı bunlardan biridir. İç bölümlerinde fotoğraf çekilmesine izin verilmeyen bu tapınağın dışarıdan etkili fotoğrafları çekilebilmektedir. Tüm fotoğraf konularında olduğu gibi farklı bakış açılarını ve kadrajları çalışmak mimari çekimlerde de önemlidir. Bu tapınakta da genel görüntülerin yanı sıra yapının özelliklerini vurgulayan detayları da mutlaka çekmek gerekir. Detayların net olması için kısık diyaframla çalışmak alan net alan derinliğini sonsuz kullanmak daha doğru olacaktır.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Delhi’de bulunan Lotus Tapınağı, dünyadaki yedi Bahai tapınağından sonuncusudur ve günde 8-10 bin arasında değişen ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Tapınak Hindu geleneğine göre saflığı, tazeliği ve sadeliği sembolize eden açmış bir lotus çiçeği şeklindedir. Bu özelliği vurgulamak için genel görüntüsünün yanı sıra grafik olarak güçlü olan detaylarının da fotoğraflanması gerekir. Yapı beyaz renkli olduğu için pozometreyi yanıltacaktır. Bunu düzeltmek için artı pozlama müdahalesi yapmak gerekmektedir.

Olympus ile Hindistan Yeni Delhi
Olympus ile Hindistan Yeni Delhi

Önümüzdeki sayıda Delhi’nin eski bölümünde Delhi Kalesi, Cuma Camisi, Chandi Chowk, Baharat Pazarı, Qutub Minaresi ve tren yolu kenarında yer alan bir mahallenin fotoğraflarının nasıl çekileceğini konuşacağız…

Sözü bağlarken; elbette fotoğraf bireysel olarak uğraşılan bir alan. Yine de bir grupla, danışmanla yapılan fotoğraf yolculukları hem verimli çalışma imkânı sağlayabiliyor hem de karşılaştığınız sorunların çözümünde hızlı sonuç almaya yarımcı oluyor. Olympus Yollarda bu amaçla oluşturulan bir yapıdır. Olympus Yollarda yolculuklarına katılmak için mutlaka bir Olympus fotoğraf makinesi sahibi olmanız da gerekmiyor. Bu yolculuklarla ilgili bilgi almak için www.fototrek.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Instagram