Olympus ile Hindistan Jaipur-Pembe Kent (2. Bölüm)

Geçtiğimiz sayıda Hindistan’ın en renkli bölgelerinden olan Rajastan eyaletinin başkenti Jaipur’a giriş yapmıştık. Eski lent merkezindeki önemli yapılarda nasıl fotoğraflar çekebileceğimizi örnekleriyle incelemiştik. Bu sayıda merkezden biraz uzaklaşacak ve Jaipur’un ilginç noktalarındaki fotoğraf çalışmalarını inceleyeceğiz.

Yolculuk hazırlığı

Fotoğraf Makinesi: Tüm fotoğraf yolculuklarında olduğu gibi yurtdışı fotoğraf yolculuklarında da biri yedek olmak üzere 2 fotoğraf makinesinin yanınızda bulunmasını öneriyorum. Ben Nisan 2019’dan itibaren fotoğraf yolculuklarında yanımda Olympus OMD EM1 X ve OMD EM1 Mark II gövdeleri yanımda taşıyorum. Böylece tüm objektifleri farklı makinelerde kullanma şansım oluyor. 

Objektif: Bu rotada ağırlıklı olarak insan-portre çekimleri yapacağız. Ayrıca ilginç noktalardan biri olarak bir de Fil Köyü’nü ziyaret edeceğiz. Bu nedenle geniş açı ve tele objektiflerin kullanılacağını söyleyebilirim. Geniş açı kullanımı için Olympus 7-14 mm f2,8 Pro Lens ve 40-150 mm f2,8 Pro Lens iyi çözümler olacaktır. Son dönemlerde kullandığım 12-100 mm f4 Pro Lens de hemen her fotoğraf konusunda yardımcı olan bir objektiftir. 

Ancak bu objektifler dışındaki standart lensler olan 12-50 mm, 14-42 mm ya da 9-18 mm objektiflerle de oldukça başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Olympus ile Hindistan Jaipur

Tripod ve Filtre: Ağırlıklı olarak gündüz ve ışığın iyi olduğu saatlerde çekim yapacağımız için bu bölümde tripod kullanmanıza gerek yoktur. Ancak genel görüntüler için kullanacağınız objektifinizin çapına uygun bir polarize filtre çok yardımcı olacaktır. Polarize filtre kontrastı arttırarak daha etkileyici gökyüzü tonları yakalamanızı sağlayacaktır. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Çekimler / Jal Mahal (Su Sarayı)

Pembe Kent Jaipur’dan 11 km uzaklıktaki Amber Fort’a giderken yol üzerinde bulunan Man Sagar Gölü içerisindeki Jal Mahal yani Su Sarayı dikkatinizi çekecektir. Şehir merkezinden çıktıktan hemen sonra yolun sağ tarafındaki gölün içinde bulunan yapı, sudaki yansıması, hemen kıyıda bu manzaranın önünde poz veren insanlarıyla kolaylıkla fark edilir. Dolayısıyla insanlarla kuracağınız iletişim, alacağını izinle Jal Mahal, yansıması ve poz veren Hintli dostları fotoğraflayabilirsiniz. Bu tarz fotoğraflarda tele objektif kullanmak arka planı yaklaştıracağı, perspektif yığılması sağlayacağı için işinizi kolaylaştıracaktır. Açık diyafram kullanmanız da sınırlı alan derinliği kullanmanızı sağlayacak, arka planı flulaştıracak ve ilginin öndeki kişilerde toplanmasına destek olacaktır. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Aynı yerde seyyar fotoğrafçıların geleneksel kıyafetler giydirdikleri insanların hatıra fotoğraflarını çektiklerini göreceksiniz. Bu kişilerden de izin alarak, ki bunu çok rahat yapabildiğinizi göreceksiniz, biraz daha uzun odaklı bir tele objektifle ve daha açık diyaframla portre çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Çekimler / Amer Fort (Amber Kalesi)

Şehirden 11 km uzaklıktaki Amber Kalesi, Jaipur’a gelenlerin mutlaka ziyaret ettikleri önemli bir noktadır. Bir tepede yer alan ve 4 kilometrekarelik bir alanı kaplayan kalenin içerisinde fotoğraf çekimi yapabileceğiniz noktalar bulunur. Ancak kaleye yaklaşırken de keyifli fotoğraf çekimleri yapacağınız alanlar vardır. 

Öncelikli olarak kaleye yaklaşırken genel görüntü çekebileceğiniz küçük bir otopark bulunur. Burada kalenin önünde yer alan küçük gölde, suyun durgun olduğu zamanlarda etkileyici yansıma fotoğrafları çekebilirsiniz. Bu fotoğraflar için geniş açı objektifleriniz yanınızda olmalı…  

Olympus ile Hindistan Jaipur

Kale ve yansıma fotoğrafı için durduğunuz noktada yanınıza hemen yılan oynatıcılar gelecektir. Polarize filtre kullanımı örneğindeki gibi geniş açıyla kaleyle birlikte çekim yapabileceğiniz gibi, tüm çalışmalar için önerdiğimiz orta ve detay planları da çalışmayı unutmamalısınız. Bunun için tele objektif kullanabilir ya da normal objektifle konuya yaklaşabilirsiniz. Çekiminizi tamamladıktan sonra yılan oynatıcıya da küçük bir bahşiş vermeyi unutmayın tabii ki… 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Tepede bulunan Amber Kalesi’ne birkaç farklı şekilde çıkmak mümkün. Elbette yürüyerek çıkabilirsiniz. Bunun dışında küçük bir ücret ödeyerek ciplerle hızlıca da ulaşabilirsiniz. Ancak pek çok turistin tercih ettiği, biraz daha pahalı olan ve uzun bir süre sıra beklemeyi gerektiren fillerle çıkış da denenebilir. Filler sadece sabah saatlerinde çalıştığı için, bu yolla kaleye çıkacaksanız sabah erkenden kaleye ulaşıp sıraya girmeniz gerekiyor. Biz kaleden sonra bu fillerin yetiştirildiği ve bakıldığı köye gideceğimiz için bu noktada fotoğraf çalışmasını daha çok fillerin yeni yolcularını beklerken detaylarını çekerek tamamlıyoruz… 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Elbette önemli bir tarihi eser olan Amber Kalesi’nde birçok fotoğraf konusu bulacaksınız. Ancak ben sizlere bazı noktaları özellikle tavsiye etmek isterim. Özellikle kaleye girdikten sonra saray bölümünde eski sultanların halkı ve özel davetlileri ağırladıkları, taleplerini dinledikleri Divan-ı Am ve Divan-ı Has bölümleri sütunlu alanları, oluşan ışık ve gölgeler arasında yürüyen, duran insanlarıyla iyi fotoğraf veren noktalardır. Özellikle bu alanlarda temizlik görevlileri kısa molalar verir, geleni geçeni izler, biz de bu küçük molalara fotoğraf makinemizle ortak oluruz. Bu çekimlerde normal ve tele objektiflerle biraz uzaktan çalışmak ve ışık ölçümünü aydınlık alanlardan yaparak gölgeleri kullanmak doğru tercihler olacaktır.

Olympus ile Hindistan Jaipur

Yine bu alanlarda iç bölümlerin karanlık, dışarısının aydınlık olmasını da fotografik olarak kullanmak mümkündür. Işık ölçümünü dışarıdan yaparak iç bölümdeki kişileri siluet olarak kaydetme şansınız olacaktır. Siluet fotoğraflarda karanlıkta kalacak konuların tam siyah olması gerektiğini ve kontur hatlarından ne olduklarının, insansa ne yaptıklarının belli olması gerektiğini de unutmayın… 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Kalenin üst katlarına çıkarken oldukça ilginç bir koridordan geçeceksiniz. Aslında koridorun hiçbir özelliği yok. Hatta dökülen duvarları ve 8-10 metrelik yürüyüş yoluyla bizi sadece üst kata ulaştıran basit bir koridor. Ancak duvarları yağlıboyayla boyanan bu koridorda yukarı çıkış kapısından içeri giren ışık oldukça etkileyici bir atmosfer sağlar. Bahçeyi temizleyen kadınlardan rica ederek ve elbette küçük bir bahşiş de vererek size poz vermelerini rica edebilirsiniz. Koridor sürekli meşgul olacağı için biraz hızlı çalışmanız gerekecektir. Işık ölçümünü aydınlık yerden yaptıktan sonra kadından hem aydınlıkta hem karanlık bölümde durmasını rica ederek farklı fotoğraflar deneyebilirsiniz. 

Olympus ile Hindistan Jaipur
Olympus ile Hindistan Jaipur

Amber Kalesi içinde de yılan oynatıcılarıyla karşılaşacaksınız, ancak bu arkadaşların çevresi birçok turistle dolu olacağı için genel görüntüler yerine yakın ve detay görüntüler daha başarılı olacaktır. Tele objektif ve açık diyafram kullanmak detay görüntüler için doğru tercihlerdir. Açınızı ve yüksekliğinizi değiştirerek arka planı da kontrol etmeniz önemlidir.

Olympus ile Hindistan Jaipur

Çekimler / Tarihi Yol

Amber Kalesi ziyaretinizi bitirdikten sonra yine ciplerle ya da göle doğru yürüyerek hızlı bir şekilde aracınıza ulaşabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem yolu biraz uzatmanız olacaktır. Kalenin arka tarafında bulunan vadi içindeki kasabaya doğru uzanan “tarihi yürüyüş yolu” diye de bilinen rotadan yürümeniz size 2-3 saat kaybettirebilir ancak oldukça keyifli fotoğraf çalışmaları yapmanızı sağlayacaktır.

Bu rotayı yürümeye başlarken elbette genel görüntüler çekebilirsiniz. Ancak tahminen öğlen saatlerinde bu yürüyüşü yapacağınız için bu genel görüntüler sizi ışık anlamında çok mutlu etmeyecektir. Yine de polarize filtre kullanarak pozlamayı kontrol etme şansınız vardır. Ayrıca bu tarz genel görüntülere bölgeyi anlatırken her zaman ihtiyacınız olacaktır.   

Olympus ile Hindistan Jaipur

Yürüyüşe devam ettiğinizde kasabaya indiğinizde karşınıza oldukça eski ve büyük bir tapınak çıkacak. Işığın sert olduğu bir zamanda bu noktaya ulaşırsanız genel görüntülerden kaçınmak, daha yakın planlarla çalışmak doğru bir tercih olacaktır. Tapınak görevlilerin merdivenlerde yürüyüşleri hem grafik değerler hem de ilgi merkezini vurgulamak açısından daha rahat fotoğraflar olacaktır. Kadrajı bu kadar daralttığınızda ışığın homojen olması sebebiyle ilgi merkezini öne çıkaracak en önemli öge renk olacaktır. Arka plandan farklı renkte kıyafetler giyen görevli güçlü ilgi merkezi olacaktır. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Tapınağın içinde ise ışık daha kolay kontrol edilebilecektir. Pencerelerden giren ışığın yaratacağı atmosfer, görevlilerin aynı zamanda yatak olarak kullandıkları döşekler, hemen yatak başında bulunan resimler, fotoğraflar, dini motifler etkili fotoğraflar için imkân sağlayacaktır. İç mekânda olduğunuz için açık diyafram ile çalışmak, portre için tele objektif kullanmak doğru tercihler olacaktır. Böylece ön planda yer alan görevlinin güçlü bir portresini çekerken arka planda inandıkları gurunun, dini kişinin fotoğrafına aynı kadrajda yer verebileceksiniz. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Tapınaktan sonra kasabanın içine doğru yürümeye devam ederseniz oldukça ilginç bir yapıya ulaşacaksınız; tarihi su kuyusu. Bu kuyu bizim bildiğimiz su kuyusu formundan oldukça farklıdır. Geniş bir avlu içinde yer alan su kaynağı, çevresindeki dört duvardan binlerce geometrik merdivenle ulaşılan küçük bir havuz gibidir. Burada yapacağınız detay çekimlerinde güçlü grafik fotoğraflar elde edebilirsiniz. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Aynı yeri ziyaret eden kişilerden rica ederseniz ve görevli askerden de izin alabilirseniz, en azından ilk birkaç basamağa indireceğiniz çocuklar bu güçlü grafik değerler içerisinde ilgi merkezi olarak değerlendirebileceğiniz ögeler olacaktır. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Fil Köyü…

Yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra aracınızla yaklaşık 12 km uzaklıktaki fil köyüne de gidebilirsiniz. Bu köyde Amber Kalesi’nde turistleri kaleye taşıyan filler bakılmaktadır. Burada beslenen, temizlenen, yıkanan filler bir sonraki yorucu gün için dinlenmektedir. Köy aslında turistler için de ziyarete açıktır ve yapılacak her etkinlik için iyi bir ücret ödenmesi gerekir. Burada dilerseniz filleri yıkayabilir, besleyebilir, sevebilir hatta köy içerisinde fillerle bir tur da atabilirsiniz. Biz Olympus Yollarda yolcuları olarak köyün işletmecisiyle uzun yıllardır bir dostluk içerisindeyiz. Bu nedenle köyde dolaşıp fotoğraf çalışması yapmak için izin alabiliyoruz. Elbette filler iri cüsseleriyle korkutucu, masum bakışlarıyla sempati doğuran dostlarımız, ama yine de gözümüzü vizörden ayırmadığımız bu çalışmalarda her an arkanızdan yanınızdan çıkabilecek bir fil için dikkatli olmayı da unutmamanız gerekiyor.

Köyde her filin bir barakası ve birkaç bakıcısı var. Neredeyse her barakada filler ile bakıcıların birlikte fotoğraflarını çekebiliyoruz. Burada dikkat ettiğimiz nokta elbette filin tamamını kadraja almaya çalıştığımızda bakıcının çok küçük kalmasıdır. Bu nedenle genelde bu fotoğraflarda bakıcıya yaklaşıyor filin sadece bir bölümünü kadraja dahil edebiliyoruz. Bu noktada da dikkat ettiğimiz filin de ifadesini görebileceğimiz kadrajları yapmak oluyor. Neredeyse tüm fotoğraf çalışmalarında yaptığımız gibi farklı kadrajları, farklı açıları bulmaya çalışarak çekimler yapıyoruz. Eğer konu yatay ve dikey kadrajda aynı duyguları veriyorsa her 2 kadrajı da mutlaka fotoğraflıyoruz. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Köyün hemen bitişiğinde bulunan küçük gölet ise özellikle öğleden sonraları fillerin görevliler tarafından yıkandığı ve oyunlar oynadıkları yerdir. Burada da tele objektif ile çalışmak ve birçok farklı fotoğraf çekmek mümkündür. Elbette hareketli bir konu çalıştığınız için diyaframı açarak enstantaneyi yüksek değerlerde kullanmak hareketi dondurmak için doğru tercih olacaktır. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Anadolu’da da olduğu gibi siz köye girdiğiniz andan itibaren köyün çocukları çevrenizi saracak, size sorular soracak, sorduğunuz sorularda yardımcı olacak ve hatta rica ettiğinizde fotoğraflarınızda gönüllü modellik de yapacaklardır. Fil Köyü’nde de aynı durum söz konusudur. Fillerin eğlenceli su oyunlarını da izleyen çocuklarla birlikte güçlü portre fotoğrafı çalışmaları yapabilirsiniz. Arka planı flulaştırmak için tele objektif ve açık diyafram kullanmayı unutmayın…

Olympus ile Hindistan Jaipur

Elbette köyün içerisinde dolaşırken köyün diğer sakinleriyle de karşılaşacaksınız. Rajastan özellikle erkeklerin sarıklarıyla, bıyıklarıyla güçlü portreler çekebildiğimiz bir bölgedir. Siz de kuracağınız iletişim ile birçok portre çalışmasını kolaylıkla yapabileceksiniz. Tüm portre çalışmalarında olduğu gibi ifadeyi, bakışı, duyguyu öne çıkaracak kadar yakın, insanları rahatsız etmeyecek uzaklıkta olmayı, mutlaka izin istemeyi ve fotoğrafınızdaki kişiyle birlikte arka planı da vizörden ya da LCD ekrandan kontrol ederek çekim yapmayı bir alışkanlık haline getirmenizi öneririm. 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Köyden ayrılmadan önce çevrenizden geçen pek çok fil, uygun bakış yüksekliğinden çekeceğiniz fotoğraflarla arşivlerinizde yer alacaktır. Yakın bir mesafeden yapacağınız bu çekimlerde geniş açı objektif kullanmanız gerekecektir. Ancak geniş açının ön planı yakın ve büyük gösterdiğini unutmayın, siz file çok yakınken vizörden bakarken kendinizi uzakta duruyor sanabilirsiniz. Bu da tehlikeli anlar yaşamanıza sebep olur. Bu nedenle bu fotoğrafları çalışırken bir yandan da fil ile olan mesafenizi de kontrol etmeyi unutmayın… 

Olympus ile Hindistan Jaipur

Bu sayımızda Hindistan’ın en renkli noktalarından olan Rajastan’ın başkenti Jaipur’un merkezden uzak noktalarında nasıl fotoğraflar çalışabileceğinizi aktarmaya çalıştım. Önümüzdeki sayıda bir başka fotografik noktayı görsel olarak analiz etmeye devam edeceğiz…

Sözü bağlarken; elbette fotoğraf bireysel olarak uğraşılan bir alan. Yine de bir grupla, danışmanla yapılan fotoğraf yolculukları hem verimli çalışma imkânı sağlayabiliyor hem de karşılaştığınız sorunların çözümünde hızlı sonuç almaya yarımcı oluyor. Olympus Yollarda bu amaçla oluşturulan bir yapıdır. Olympus Yollarda yolculuklarına katılmak için mutlaka bir Olympus fotoğraf makinesi sahibi olmanız da gerekmiyor. Bu yolculuklarla ilgili bilgi almak için www.fototrek.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Instagram