JPEG Kalitesini Yükseltme

Dijital fotoğraf makinelerinde RAW ve JPEG olmak üzere 2 ayrı formatta çekim yapma şansımız bulunuyor. RAW adında anlaşılacağı üzere “ham” dosya anlamına geliyor ve fotoğraf makineniz bu formatta çekim yaptığınız bir görüntü dosyası değil, bilgi dosyası kaydediyor. Bu nedenle de dosya JPEG bir dosyaya göre daha büyük oluyor. Çekimden sonra bir görüntü işleme programında bu RAW dosyayı işleyerek bir fotoğrafa dosyası elde ediyorsunuz. Aynı RAW dosyadan milyonlarca farklı fotoğraf oluşturma imkanı ve yaptığınız düzenlemelerin hiçbir kalite kaybına yol açmaması özellikle profesyonel çekimlerde, büyük ebatlı baskılarda, kitap-dergi vb basımlarında RAW dosyadan çalışılan görüntülerin daha kaliteli sonuç vermesini sağlıyor.

JPEG formatta çekim yaptığınızda fotoğraf makineniz o an ayarlı olan değerleri kullanarak (pozlama, Beyaz Ayarı, keskinlik, kontrast vb) bir fotoğraf dosyası kaydediyor. Daha küçük olan bu dosya aynı zamanda yazılımlar tarafından sıkıştırılarak oluşturulduğu için veri kaybı da oluşabiliyor. Yine de pek çok fotoğraf gönüllüsü, daha az yer tutması, kolay paylaşılabilmesi gibi sebeplerden dolayı genelde JPEG formatta çalışmayı tercih ediyor.

JPEG formatta çekim yaptığınızda makinenizde aynı zamanda görüntü kalitesi ve görüntü büyüklüğünü de seçmeniz gerekiyor. Olympus makinelerde bu seçim INFO ekranından ve SHOOTING (ÇEKİM) menüsünden yapılabiliyor.

JPEG-RAW seçimi

Tüm markalarda olduğu gibi Olympus makinelerde de JPEG görüntü büyüklüğü için Large – Medium – Small olmak üzere 3 alternatif bulunuyor. Görüntü büyüklüğünü L (Large) olarak seçmek en büyük dosyayı elde etmenizi sağlıyor.

JPEG-RAW seçimi

Görüntü kalitesinde ise Fine – Normal – Basic gibi 3 alternatif bulunuyor. Kaliteyi FINE (İYİ) olarak seçtiğinizde de en az sıkıştırma oranıyla görüntüyü kaydetmiş oluyorsunuz.

JPEG-RAW seçimi

Olympus makinelerde JPEG kalitesi default (fabrika ayarı) FINE (iyi) olarak seçilidir. Ancak bu seçimi SUPER FINE olarak değiştirmek ve daha yüksek kaliteli JPEG dosyalar kaydetmek de mümkündür.

Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak dişli şeklinde gösterilen CUSTOM (Özel Menü) bölümünde G harfine gitmek ve JPEG Kalite ayarı yapılabilecek menüye ulaşmak gerekir.

JPEG-RAW seçimi

Bu menüye sağ oka basarak girdiğinizde farklı JPEG görüntü büyüklüklerine hangi kalitede çekebileceğinizi seçtiğiniz ekran gelecektir. Bu ekrandaki ilk seçenekte L harfi görüntü büyüklüğünü F harfiyse görüntü kalitesini göstermektedir.

JPEG-RAW seçimi

LCD ekranın sağındaki yukarı-aşağı-sağ-sol tuşlarıyla F harfinin üstüne gelip, bunu SF (SUPER FINE) olarak değiştirmeniz ve bu seçiminizi OK tuşuyla onaylamanız yeterlidir.

JPEG -RAW seçimi

Daha sonra SHOOTING (ÇEKİM) menüsüne gittiğinizde artık JPEG seçiminizde L-SF alternatifini göreceksiniz. Bu sayede JPEG dosyalarını daha yüksek kalitede kaydedilecek ve bu formatta çektiğiniz fotoğrafları 100 x 150 cm ebatlarında baskı yaptırabileceksiniz…

Instagram