Genel Kullanım İçin Uygun Yol Arkadaşı: Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro

Aynasız fotoğraf makinelerinin DSLR gövdelere göre daha küçük ve kompakt yapıları hem günlük kullanımlarda hem de seyahatlerde rahatlıkla taşınmalarını sağlarken son teknoloji ile üretilmiş olmaları sayesinde de pek çok fotoğraf konusunda da başarıyla kullanılmalarını sağlamaktadır.

Olympus OMD EM1 modeli ile birlikte duyurulan 12-40 mm f/2.8 Pro objektif genel fotoğraf konularında ve özellikle az ışık koşullarında kullanmak için en iyi alternatiflerden biridir. 2x optik çarpana sahip olan Micro Four Thirds sistem sebebiyle 24-80 mm objektifin görüş açısıyla gören bu objektif, birçok markada yer alan 24-70 mm profesyonel objektiflere oranla daha küçük, daha hafif ve daha ekonomik bir alternatiftir. Su ve toz geçirmeme özelliği sayesinde de EM5 Mark II, EM1 ve EM1 Mark II modelleriyle her koşulda kullanma şansı da vermektedir.

12-40 mm Objektif

Keskinlik

Yapılan laboratuvar testlerinde 12 mm ve 40 mm olarak 2.8 diyaframda çekimler yapılmış. Bu testlerde köşe netliklerinde hiçbir sorunla karşılaşılmadığı gibi 4, 5.6 ve 22 diyaframda da yapılan çekimlerde aynı şekilde hem merkez hem de kenar-köşe netliklerinde sıkıntı olmadığı görülmüş.

Ancak her zaman laboratuvar testlerinden ziyade günlük kullanımlarımızın daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle farklı ışık koşullarında ve farklı konularda yaptığım çekimleri incelediğimde hemen her diyafram değerinde yüksek bir keskinlik kalitesi olduğunu görebiliyorum.

Daha önceki fotoğraf albümü ve sergi baskılarında çok başarılı sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

12-40 mm Objektif

Renk Sapması

Yine laboratuvar testlerinde 12 mm – 30 mm ve 40 mm’de yapılan çekimlerde farklı diyafram değerlerinde çok küçük (%0.003 oranında) renk sapmaları görülmüştür, ancak bunun herhangi bir fotoğraf çalışmasında önemi yoktur. Günlük hayattaki kullanımımızda bu kadar sapmanın kötü bir etkisini hissetmeyiz.

Vignet (Köşe Kararması)

5,6 diyaframdan daha açık değerlerde köşelerde yarım stoptan daha az kararmalar olduğu görülebilmektedir. 5,6 diyaframın üstüne çıkıldığında ise bu kararmalarla da karşılaşılmamaktadır.

Deformasyon

Farklı odak uzaklıklarında yapılan çekimlerde dikkat çeken bir deformasyon-distorsiyon görülmemiştir. Objektif 12 mm olarak kullanıldığında %0,25 oranında “fıçı distorsiyonu” görülmüş ancak 14 mm’ye çıkıldığında bu bozulma da kaybolmuştur. 25 mm ve üzerinde ise hiçbir deformasyon kalmamaktadır. 

12-40 mm Objektif

Otomatik Netleme (AF)

Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro objektif oldukça hızlı bir otomatik netleme sistemine sahiptir. En yakın netlik mesafesinden sonsuza bir saniyeden daha kısa bir sürede netlik değişmektedir. Sessiz AF sistemi sayesinde video çekimlerinde de sorunsuz çalışma yapılabilmektedir. AF sistemi çalıştığında objektifin ön elemanları hareket etmediği için bu objektifte Circular Polarize Filtre gibi aksesuarlar da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Objektif üzerindeki en öndeki halkayı geri çekmek objektifi MANUEL netleme sistemine geçirmektedir. Aynı halkayı ileri itince AF sistemi devreye girmektedir. Yapacağınız bu değişiklik INFO ekranında NETLEME bölümünde de gösterilmektedir.

Makro Çekim

Bu objektif makro çekimler için üretilmemiştir, ancak em yakın netlik mesafesinin 20 cm olması oldukça detay fotoğraflar çekmeye yardımcı olmaktadır. 

12-40 mm Objektif

Fiziksel Özellikler

Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro objektif tamamen metal bir yapıya sahiptir. İçerisinde yer alan lastik contalar sayesinde su ve toz geçirmeme özelliğine sahiptir. 380 gr ağırlığındaki objektif full frame makinelerdeki muadillerine oranla neredeyse yarı ağırlıktadır. Objektif çapı 62 mm’dir.

Objektifin bu kompakt yapısı sayesinde sadece EM5 Mark II, EM1 ya da EM1 Mark II gövdelerde değil EM10 gövdelerde de oldukça dengeli kullanılmaktadır.

Objektif içerisinde 9 grupta 14 mercek bulunmaktadır. Diyafram da 7 parçadan oluşur, 2.8-22 değerleri arasında çalışmaktadır.

Objektif üzerinde yer alan L-Fn düğmesi (Lens Function) makine menüsünde görev atabilen bir düğmedir. Böylece sıklıkla kullandığınız bir özelliği bu düğmeye atayarak menüye girmeden de kullanma şansınız olacaktır.

Sonuç

Özellikle full frame makinelerde kullanılan 24-70 mm objektiflerle kıyaslandığında Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro objektif sağlam yapısı, küçük ve hafif gövdesi, açık diyafram değeri, keskinlik becerisi, renk sapması ve köşe kararmalarının minimum düzeyde olması avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Ayrıca su ve toz geçirmeme özelliği de ekstra bir avantajdır.

Genel fotoğraf konularında rahatlıkla kullanılan bu objektif, 2.8 diyafram açıklığıyla da hemen her ışık koşulunda çok iyi sonuçlar vermektedir.

Instagram